ZA UČENIKE I STUDENTE
"Obrazovanje naroda je zvijezda što nam uvijek pred očima lebdi..."
Kuća Šenoa, muzej Augusta Šenoe i njegove obitelji za javnost je otvorena 14. listopada 2016. Od tada Kuću Šenoa posjetilo je do pandemije SARS-CoV-2 virusa preko 12.000 učenika osnovnih i srednjih škola i studenata iz cijele Republike Hrvatske, a također i više stotina predškolaca i učenika nižih razreda osnovnih škola iz Grada Zagreba i Zagrebačke županije.
Ponosni smo što smo mnoge inspirirali i pomogli u njihovim pisanim, likovnim, audio i video radovima, te maturalnim i diplomskim radnjama.
Nažalost, Kuća Šenoa stradala je u potresima u ožujku i prosincu 2020. godine i zatvorena je za javnost do završetka obnove.
Do ponovnog otvaranja Kuće Šenoa javnosti predlažemo naše edukacijske šetnje užim centrom Grada Zagreba za koje je također proteklih godina bio veliki interes. Svi razgledi vezani su uz život i djelo Augusta Šenoe, njegovu obitelj, prijatelje i znance koji su danas naše povijesne ličnosti, te uz Zagreb iz vremena u kojem je živio August Šenoa. Sve činjenice i anegdote o kojima pričamo autorica svih scenarija Jasmina Reis pronašla je u tekstovima Augusta Šenoe i njegovog sina Milana, intervjuima žene Slave, dnevnicima, pismima, dokumentima i arhivu. Jasmina Reis je članica obitelji Šenoa već 46 godina. Njen poočim bio je Zdenko Šenoa, jedini unuk Augusta Šenoe. Jasmina Reis je voditeljica Kuće Šenoa, dopredsjednica udruge Svi naši Šenoe i počasna turistička vodićica prema odluci Ministarstva turizma.
Učenike, koji obavezno trebaju biti u pratnji nastavnika, vodi licencirana turistička vodičica Gordana Maravić u liku Šenoine učiteljice Branke iz istoimene pripovijesti, a u slučaju njene spriječenosti, u slučaju većih školskih grupa ili na zahtjev nastavnika vodi i Jasmina Reis.
Vodičice su opskrbljene mikrofonom i razglasom tako da svi u grupi mogu lako pratiti što se govori. Uvijek nam je drago kada se učenici aktivno uključe pitanjima, komentarima ili nekim svojim kratkim unaprijed pripremljenim uratkom.
PONUDA EDUKACIJSKIH RAZGLEDA GRADA ZAGREBA ZA OSNOVNE I SREDNJE ŠKOLE ZA ŠKOLSKU GODINU 2024./25.
- VAZDA MOJ ZAGREB
Obilazak grada putevima Augusta Šenoe od njegove rodne kuće u rodnoj Vlaškoj ulici (broj 43) do Strossmayeroovog šetališta, a podredno (prema odluci nastavnika) od Manduševca do Mesničke ulice gdje se nalazi kuća u kojoj je August Šenoa preminuo. Učenici kroz šetnju ulicama i trgovima kojima je hodao August Šenoa i o kojima je pisao u svojim djelima, slušaju priču o njegovom životu, radu, obitelji, ljubavi, djelima, isprepleteno s poviješću Grada Zagreba. Nastojimo im približiti život i djelo Augusta Šenoe i Zagreb u drugoj polovoci 19. stoljeća (Šenoino doba) kroz niz zanimljivih priča i anegdota na temelju dokumentacije koja je dio muzejske građe Kuće Šenoa (dokumenti, pisma, dnevnici, spomenari članova obitelji Šenoa kroz četiri generacije življenja u Zagrebu, djela Augusta i Milana Šenoe, slike Branka Šenoe, slastice Aloisa Schonoe).
Posebno ističemo da će učenici moći vidjeti fotografije Augusta Šenoe i Lovre Mahniča (književnog lika iz pripovjesti „Prijan Lovro“ koji je zaista postojao) iz vremena kada su zajedno stanovali tijekom studija u Pragu, a također i pismo koje je Lovro poslao prijatelju Augustu Šenoi 1. prosinca 1863.
- ZLATAROVO ZLATO KROZ ŠETNJU I PRIČU
U šetnji od makete Grada Zagreba u Bakačevoj ulici, Kaptolom i Gradecom sa završetkom u tunelu ispod Griča (podredno, kada je tunel zatvoren, šetnja završava u parku kod kina Tuškanac) pričamo sadržaj romana Zlatarovo na lokacijama na kojima se događa radnja romana. Nastojima motivirati učenike na aktivno sudjelovanje, tako da zadržimo njihovu pažnju tijekom cijele šetnje. Želimo pobuditi interes učenika za prvi roman Augusta Šenoe i prvi hrvatski povijesni roman koji je u 2021. godini obilježio 150. obljetnicu prve objave u časopisu „Vienac“ (1871.), potaknuti ih da nakon šetnje i sami pročitaju roman uz bolje razumijevanje.
- O ZAGREBU KOJEŠTA
Razgled grada "O Zagrebu koješta" počinje kod spomenika Augustu Šenoi u Vlaškoj ulici (po želji nastavnika početak razgleda moguć je kod Manduševca na Trgu bana Jelačića), a završava na Strossmayerovom šetalištu. Ovaj razgled temelji se na autentičnim sjećanjima na Grad Zagreb i njegove stanovnike najstarijeg sina Augusta Šenoe, dr. Milana Šenoe objavljenim u mnogim tekstovima i u knjizi „O Zagrebu koješta“ po kojoj je naš razgled dobio ime.
Posjetiteljima su uvijek zanimljiva sjećanja Milana Šenoe na oca Augusta (bilo mu je samo 12 godina kada je otac umro), koja je zapisao u svoje dnevnike, a kasnije objavio u knjizi „Moj otac“.
Milan Šenoa ostavio nam je osim svojih tekstova o Zagrebu (ulicu po ulicu, kuću po kuću) i brojne crteže staroga Zagreba po kojima možemo vidjeti kako je Zagreb nekada izgledao. Bio je darovit pisac, prevoditelj, crtač, član kluba „Kvak“. Radio je kao profesor geografije na Gornjogradskoj gimnaziji i na zagrebačkom sveučilištu, a početkom 20. stoljeća bio je i urednik časopisa „Vijenc“, baš kao i njegov otac ranije.
- TRAGOM AUGUSTA ŠENOE OD ZVJEZDARNICE DO GUPČEVE ZVIJEZDE
Razgled grada Tragom Augusta Šenoe od Zvjezdarnice do Gupčeve zvijezde temelji se na stvarnim događajima, opisima Zagreba i njegovih stanovnika iz prve ruke – zapisa Augusta Šenoe i njegovog sina Milana Šenoe.
Krećemo od Ilirskog trga, odnosno vrlo popularnog sastajališta građana u 19. stoljeću na Sjevernom (Vrazovom) šetalištu, uz kavanu Palainovku koja je otvorena kada je Augustu Šenoi bilo 8 godina (danas: Ilirski trg).
Pričamo o Popovom tornju, školi koja se tu nalazila, nastavit ćemo Jurjevskom ulicom kojom je August Šenoa hodao od gimnazijskih dana prema ljetnikovcu Ljudevita Gaja, proći ćemo kroz staro groblje sv. Jurja i Perivojem srpanjskim žrtvama doći do Becićevih stuba. Ovdje se nalazi Kuća Šenoa, a u vrijeme Augusta Šenoe tu je bilo Pokušavalište voćnjka i vinograda u kojem se on igrao skrivača sa svojom djecom. Stubama ćemo se spustiti do Gupčeve zvijezde, odnosno do perivoja biskupa Aleksandra Alagovića koji je izgledao kao botanički vrt i bio otvoren za javnost. Car i kralj Franjo Josip za svoga prvoga dolaska u Zagreb boravio je ovdje, pa je perivoj u njegovu čast nazvan Vrta Franje Josipa. Tu je August Šenoa dolazio s obitelji na nedjeljne izlete.
Pokazat ćemo i ispričati kako je ovaj kraj izgledao u vrijeme života Augusta Šenoe, a iz zapisa Milana Šenoe kako se mijenjao od biskupovog perivoja do današnjeg izgleda i što je ostalo od tada do današnjih dana.
- ZAGREBAČKA KALIFORNIJA I DRUGE PRIČE IZ ŽIVOTA I PERA AUGUSTA ŠENOE
NAPOMENA:
Zbog uskog nogostupa i prometne buke u Mesničkoj ulici predlažemo ovaj razgled samo za manje školske grupe do 15 učenika.Krećemo od ugla Ilice i Mesničke ulice (Kačićev spomenik). Pokazat ćemo i ispričati kako je izgledao Zagreb u vrijeme života Augusta Šenoe - od Mesničke ulice do Strossmayerovog šetališta; saznat će što je zagrebačka Kalifornija i gdje se nalazi; zastat ćemo ispred kuća u kojima su živjeli neki od velikana naše prošlosti koji su bili suvremenici i prijatelji Augusta Šenoe: pokazat ćemo kuće u koje je smjestio radnje svojih romana i pripovijedaka i kuću koja je bila njegova posljednja ovozemaljska adresa. Pokazat ćemo i fotografije iz Obiteljske zbirke Šenoa koje će obogatiti našu šetnju.
Trajanje svih obilazaka:
2 školska sata
Cijena:
5,00 eura po učeniku/studentu (nastavnici u pratnji gratis)
Plaćanje:
Gotovinom kod dolaska ili uplata na transakcijski račun kod Zagrebačke banke IBAN; HR3423600001102552586.
Za oba načina plaćanja izdajemo račun.
Naručivanje:
- putem online obrazca u nastavku
- putem e-mail adrese: kuca@senoa.eu
- putem mobitela: 091 755 53 88
Rezervacija
Službena mišljenja i preporuke
Posjetitelji o Kući Šenoa